Twenty Fourteen - en to fr translation catalogue (88 entries)

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: May only be visible on wide screens.
fr: Peut n'être visible que sur les écrans larges.

en: More videos
fr: Plus de vidéos

en: More audio
fr: Plus de fichiers audios

en: More quotes
fr: Plus de citations

en: More links
fr: Plus de liens

en: More galleries
fr: Plus de galeries

en: More asides
fr: Plus d&rsquo;apartés

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fr: La page d&rsquo;accueil met en avant jusqu&rsquo;à 6 articles disposés dans une grille ou une galerie défilante, contrôlée par une <a href="%1$s">étiquette</a>; vous pouvez modifier l'étiquette et la disposition dans <a href="%2$s">Apparence &rarr; Personnalisation</a>. Si aucun article ne correspond à l'étiquette, <a href="%3$s">un article mis en avant</a> sera affiché à la place.

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
fr: mis-en-avant

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
fr: Utilisez ce widget pour lister vos articles de type En passant, Citation, Vidéo, Audio, Image, Galerie et Lien les plus récents.

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fr: Utilisez un <a href="%1$s">mot-clé</a> pour mettre vos articles en avant. Si aucun article ne correspond à votre mot-clé, les <a href="%2$s">articles mis en avant</a> seront affichés à la place.

en: Not Found
fr: Rien de trouvé

en: Display Site Title &amp; Tagline
fr: Afficher le titre du site et son slogan

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
fr: Pour un didacticiel complet et de nombreux trucs et astuces (en anglais), rendez-vous sur la <a href="%s">documentation de Twenty Fourteen</a>.

en: Site Title Color
fr: Couleur du titre du site

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
fr: Ne pas afficher l'étiquette sur la page d&rsquo;accueil.

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
fr: En 2014, notre thème par défaut vous permet de créer un site magazine qui s'adapte à tous les écrans avec un superbe design moderne. Mettez en avant votre contenu préféré sur la page d'accueil grâce à une grille ou un diaporama. Utilisez les trois zones de widget pour personnaliser votre site web, et modifiez la mise en page de votre contenu grâce à des modèles pleine page et une page de contributeurs pour mettre vos auteurs en avant. Créer un site magazine avec WordPress n'a jamais été aussi facile.

en: Tag Name
fr: Nom de l'étiquette

en: Previous
fr: Précédent

en: All posts by %s
fr: Tous les articles par %s

en: Appears in the footer section of the site.
fr: Apparaît dans le pied de page du site.

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: Featured Content
fr: Contenu mis en avant

en: Layout
fr: Agencement

en: Grid
fr: Grille

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
fr[0]: Cette galerie contient <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>.
fr[1]: Cette galerie contient <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.

en: Next
fr: Suivant

en: Footer Widget Area
fr: Zone de widgets en pied de page

en: %d Article | %d Articles
fr[0]: %d article
fr[1]: %d articles

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Fourteen requiert au moins la version 3.6 de WordPress. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à jour et réessayer.

en: Background may only be visible on wide screens.
fr: Il est possible que le fond ne soit visible que sur des écrans larges.

en: Slider
fr: Diaporama

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Article précédent</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
fr: <span class="meta-nav">Article suivant</span>%title

en: Posts navigation
fr: Navigation au sein des articles

en: Twenty Fourteen Ephemera
fr: Éphémère de Twenty Fourteen

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
fr: Page des contributeurs

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Il semblerait que rien n&rsquo;ai été trouvé à cette adresse. Essayez peut-être une recherche&nbsp;?

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
fr: Améliorez le design de votre site en utilisant des <a href="%s">images en Une</a> pour les articles que vous aimeriez voir ressortir (également nommées "miniatures d&rsquo;articles"). Cela vous permet d&rsquo;associer une image avec votre article sans l&rsquo;y insérer. Twenty Fourteen place les images en Une au-dessus du titre pour les articles et les pages, et dans la section "Contenu mis en avant" pour la page d&rsquo;accueil.

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d&rsquo;articles à afficher&nbsp;:

en: Post format to show:
fr: Format d&rsquo;article à afficher&nbsp;:

en: Additional sidebar that appears on the right.
fr: Barre latérale supplémentaire apparaissant sur la droite.

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;:

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Category Archives: %s
fr: Archives pour la catégorie %s

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: Search
fr: Recherche

en: Edit
fr: Modifier

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: &larr; Previous
fr: &larr; Précédent

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Sticky
fr: Mis en avant

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires plus anciens

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: Top primary menu
fr: Menu haut principal

en: Secondary menu in left sidebar
fr: Menu secondaire dans la barre latérale de gauche

en: Primary Sidebar
fr: Barre latérale principale

en: Main sidebar that appears on the left.
fr: Barre latérale principale qui apparaît à gauche.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt(e) à publier votre premier article? <a href="%1$s">Lancez-vous ici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que ce que vous cherchez est introuvable. Essayez avec une recherche.

en: Videos
fr: Vidéos

en: Galleries
fr: Galeries

en: Asides
fr: En passant

en: Links
fr: Liens

en: Quotes
fr: Citations

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fr: L'équipe de WordPress

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
fr: Page plein écran

en: % Comments
fr: % commentaires

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une réflexion sur &ldquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&rdquo;
fr[1]: %1$s réflexions sur &ldquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&rdquo;

en: More images
fr: Plus d'images

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Nothing Found
fr: Rien n&rsquo;a été trouvé

en: Post navigation
fr: Navigation de l&rsquo;article

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour&nbsp;: %s

en: Tag Archives: %s
fr: Archives pour l'étiquette %s

en: Content Sidebar
fr: Barre latérale de contenu

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>
